Конспект уроку розвитку мовлення в 7 класі на тему: «Комплексний аналіз тексту.

20.02.2017

Конспект уроку розвитку мовлення в 7 класі на тему: «Комплексний аналіз тексту»

Муніципальне загальноосвітній

установа Жердевская зош №1

Конспект уроку

розвитку мовлення

в 7 класі на тему: «Комплексний аналіз тексту»

Учитель: Бетіна Н. А.

2009 рік

Цілі уроку:

— закріплювати навички виразного читання;

— закріплювати навички визначення теми і основної думки тексту;

— повторити різні види розборів.

^ Хід уроку:

Ознайомтеся з текстом (дзижчить читання).

Готуємося до виразного читання:

а) з’ясовуємо значення виділених слів(робота зі словником).

Словникова робота .

Тлумачення слова і запис його на дошці: епопея, епізод, місія, кіноепопея (як утворено слово?).

Прослухаємо підготовлене повідомленні про звання Героя Радянського Союзу і про Золоту Зірку Героя (учень).

б) продовжимо словникову роботу.

Виберемо з тексту слова з непровіряємими голосними (учень біля дошки, 1 варіант – в зошитах).

в) 2 варіант шукає відповідь на питання: Які орфографічні правила можна підтвердити прикладами з тексту?

Складаємо орфографічну диктовку з 10-12 слів з різними орфограмами (учень біля дошки).

г) Два речення в тексті відзначені для синтаксичного і пунктуационного розбору. Перше речення розбираємо на дошці. Другий клас розбирає самостійно. Вкажіть в реченні слово, в якому звуків більше, ніж букв (частковий фонетичний аналіз ).

Після проведеної роботи ми готові прочитати виразно .

Доведіть, що це текст. Як пов’язані речення в тексті?

Автор цього тексту – письменник Анатолій Георгійович Алексин. Його книги, написані для дітей, підлітків та їх батьків. Повісті та оповідання А. Алексіна вчать нас бути добрими, чуйними та уважними до людей.

До якоїсь теми звертається автор?

Яку думку хоче донести до нас? Знайдіть у тексті речення, в якому міститься ідея тексту .

Озаглавим текст. Доберіть заголовок, що відбиває тему тексту; основну думку.

8. Знайдемо в тексті опорні слова або словосполучення. Виділимо микротемы, складемо план тексту.

Визначимо стиль тексту. Звернемося до таблиці «Характеристика публіцистичного стилю мовлення». Зазначимо стильові риси в даному тексті.

Публіцистичний стиль має засоби мовної виразності. Звернемося до таблиці «Кошти мовної виразності публіцистичного стилю».

Нам належить визначити тип мовлення. Але насамперед слід нагадати, що дуже рідко зустрічаються тексти, в яких представлений один тип мовлення. Частіше текст – це змішання кількох типів мовлення, що використовується для досягнення цілей, поставлених автором. Визначте, елементи яких типів мовлення присутні в тексті. Визначимо тип мовлення.

А. Алексин говорить: «Війна в жорстокій сліпоти своєї поєднує непоєднуване: діти і кров, діти і смерть Скільки хлопчиків і дівчаток віддали своє дитинство – цей, з книжками та зошитами, сміхом, іграми, святами. Віддали, щоб земля залишилася землею людей, у яких життя обов’язково повинна починатися з книг і зошитів, ігор і свят. А весняна пора людського життя тим і відрізняється від весни звичайної, що ніколи більше не повертається».

Послухаємо вірш Ю. Воронова (читає учень).

У блокадних днями ми так інеї дізналися,

Між юністю та дитинством де риса.

Нам в 43-му видали медалі,

І тільки в 45-м — паспорта.

І в цьому немає біди…Але дорослим людям,

Вже прожив довгі роки,

Раптом страшно від того, що ми не будемо

Ні старші, ні дорослішими, ніж тоді…

Зверніть увагу на виставку книг «Діти і війна» про дітей воєнної пори.

Яка проблема піднята автором в тексті? Чи Актуальна вона сьогодні? В зв’язку з якими подіями? Чи згодні ви з думкою автора, виражену в останньому реченні?

Вам належить поміркувати над цим. Яким типом мовлення буде написано ваше твір-мініатюра? Згадайте, яка структура тексту – міркування?

Напишіть твір – мініатюру, де тезою буде пропозиція «Виживуть діти – житиме народ».

чи Можете ви вже зараз поділитися своїми думками? (кілька учнів читають свої роботи).

Домашнє завдання: закінчити твір.

Підведення підсумків уроку.

Текст для аналізу

В кіноепопеї* «Велика Вітчизняна»є епізод, який не просто схвилював, а потряс мене. Жінки проводжають дітей з блокадного Ленінграда. Катер відчалює від берега. І ось матері бачать, як на нього пікірує* бандит зі свастикою, як тонуть, гинуть їхні дочки, сини.(4,7) І лише білі панамки пливуть по воді…

Але діти в ту сувору пору були не просто жертвами – вони і ставали воїнами. За особливі заслуги, мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з загарбниками, звання Героя Радянського Союзу було присвоєно Олександру Чекалину, Леоніду Голікову, Марату Казею… Особливі заслуги! А вони були хлопчаками. Ще не досягнувши повноліття, хлопці досягали таких висот мужності, що виявлялися гідними Золотих Зірок Героїв, орденів, медалей. І ось що вражає: в указах Президії Верховної Ради СРСР про їх нагородження ніколи не згадувалося, що мова йде про дітей. Їх називали по імені й по батькові, як дорослих. Чому? Та тому, що їх військова і трудова доблесть не була доблестю «у масштабі дитячого віку»: вона стояла в одному строю, плечем до плеча з мужністю дорослих.

Самою природою дітям призначено жити в світі, оберегаемом дорослими.(4,7) Війна зруйнувала цей закон, але вона ж і довела: коли країна в найбільш трагічних обставин вважає своєю найважливішою історичною місією* порятунок дитинства, вона переможе все. А виживуть діти – виживуть народ, його історія, ідеали, майбутнього!

Характеристика

публіцистичного стилю мови

З якою метою говоримо.

В якій обстановці говоримо.

Короткий опис статті: конспекти занять для дітей раннього віку з розвитку мовлення Тип: Конспект; Size: 56.83 Kb.; Тлумачення слова і запис його на дошці: епопея, епізод, місія, кіноепопея (як утворено слово?) Конспект уроку розвитку мовлення в 7 класі на тему: «Комплексний аналіз тексту» документи реферати

Джерело: Конспект уроку розвитку мовлення в 7 класі на тему: «Комплексний аналіз тексту»

Також ви можете прочитати