Мама для мам: Заняття з ліплення для дітей від 1 року до 3 років

11.08.2015

Заняття з ліплення для дітей від 1 року до 3 років

Під час ліплення розвиваються дрібна моторика пальців рук, уява, формуються навички ручної праці, діти вчаться координувати рухи рук, набувають сенсорний досвід — почуття пластики, форми, ваги. Найбільш відповідними матеріалами для роботи з дітьми раннього віку є тісто, пластилін. Для занять слід використовувати м’яке тепле тісто і м’який пластилін хорошої якості.

Заняття ліпленням одночасно є і заняттями з розвитку мовлення. В процесі обігравання сюжету і виконання практичних дій з пластилін ом ведеться безперервний розмову з дітьми. Така ігрова організація діяльності дітей стимулює мовленнєву активність, викликає мовне наслідування, а в подальшому організовує справжній діалог з іграшковим персонажем або з дорослим. Можна говорити про те, що заняття — це особлива ситуація, яка стимулює розвиток комунікативної функції мови, сприяє розширенню активного і пасивного словника дітей.

Для зручності використання в практичній роботі представлених нижче занять ми наводимо в описі деяких з них приблизний текст бесіди дорослого з дітьми, а також вірші, потішки. загадки. Цей варіант можна взяти за основу і надалі розвивати діалог з дітьми.

Знайомство з пластичними матеріалами

Цілі та завдання

Знайомство дітей з пластичними матеріалами: пластилін ом і тестом.

Навчання різноманітним прийомам дій з пластичні мі матеріалами: розминка, відщипування, сплющення і «шльопання».

Формування інтересу до роботи з пластичними матеріалами.

Розвиток дрібної моторики.

Матеріали та інструменти

М’який яскравих кольорів пластилін, тісто, різнобарвний матовий картон, підкладні дощечки, стеки. При обігравання сюжету можуть використовуватися іграшки. Використовувані прийоми ліплення

Розминання натискання руками і пальцями на шматочок пластилін а чи тесту.

Відщипування відділення від великого шматка пластилін а чи тесту невеликих шматочків за допомогою великого і вказівного пальців руки. Для цього спочатку прищипують з краю великого шматка невеликий шматочок пластилін а чи тесту, а потім відривають його.

«Шльопання» — енергійне поплескування по тесту напруженою долонею з прямими пальцями. Розмах рухів можна варіювати.

Сплющення стискання шматка тесту (пластилін а) з метою надання йому плоскої форми. Невеликий шматок пластичного матеріалу можна сплющити за допомогою пальців.

Великий шматок придавлюють долонями (під тиском ваги тіла) до плоскої поверхні.

Заняття 1. Ось яке тісто

Мета заняття: Познайомити з тестом; навчити розминати тісто пальцями і долонями обох рук; формувати у них інтерес до роботи з тестом; розвивати дрібну моторику.

Матеріал: Тісто, підкладні дошки, волога ганчірочка.

Прийом ліплення. Розминання.

Рецепт тіста № 1. 300 г борошна, 1 ст. ложка рослинного масла, 200 р води. Поступово додаючи воду і масло в борошно, замісити тісто. Готове тісто добре вимісити.

Рецепт тесту № 2. 2 склянки борошна, 1 склянка дрібної солі, 1 склянка води, підфарбованою харчовим барвником (половина пакетика на порцію тіста), 2 ст. ложки рослинної олії. Змішати борошно з сіллю і, поступово додаючи воду і масло в отриману суміш, замісити тісто. Готове тісто добре вимісити.

На основі першого рецепт а виходить більш м’яке тісто. Вироби з солоного тіста можна підсушити в духовці і використовувати в іграх.

Прийом ліплення: Розминання.

Хід заняття: (заняття краще проводити за дитячим столиком, а на дитину одягнути фартушок).Покажіть дітям тісто, приготоване заздалегідь.

— Подивися що це? Правильно це тісто.

— А яке воно? (поторкайте разом з дитиною тісто) — М’яке.

— А що можна спекти з тіста? — Пиріжки, булочки.

Можна почитати вірші:

Мешу, мешу тісто,

Є в печі місце,

Печу, печу коровай!

Я печу, печу, печу

Діткам всім по пиріжку,

А для милої неньки

Испеку два пряничка

їж, їж, матуся —

смачні два пряничка!

А хлоп’ят запрошу, пиріжками пригощу.

Дайте дитині шматочок тіста середнього розміру. Шлях дитина пограється стільки, скільки захоче. Якщо дитина не знає, як грати допоможіть йому: покажіть, як можна відривати шматочки, розминати їх пальчиками, долоньками.

* В наступний раз можна приготувати тісто разом з дітьми. Забруднені руки потрібно витерти вологою ганчірочкою.

Заняття 2. Тісто шльоп-шльоп

Мета заняття: Продовжувати знайомити з тестом, його властивостями; вчити бити долонями обох рук по тесту; формувати інтерес до роботи з тестом; розвивати дрібну моторику.

Матеріал: Тісто, обробна дошка або піднос, вологі ганчірки.

Прийом ліплення: «Шльопання».

Хід заняття: Викладіть тепле тісто на обробну дошку або пластмасовий піднос. Розімніть тісто, пошльопавши по ньому своєю долонею (шльопати треба всією долонею, а не пальцями). Попросіть дитину повторити ваші дії і обережно допоможіть. Дії можна супроводжувати такими словами:

Шльоп, шльоп, шльоп, моя долонька! Вийшла тонка лепешечка!

* Важливо закінчити гру з тестом до того, як дитина втомиться. Якщо ви помітили, що иинтерес до гри ослаб, приберіть тісто. Відновити гру можна через 2-3 дні.

Заняття 3. Сховай кулька

Мета заняття: Продовжувати знайомити з тестом, його властивості; навчити розминати тісто пальцями і долонями обох рук; формувати інтерес до роботи з тестом; розвивати дрібну моторику.

Матеріал: Тісто, маленькі (але не дрібні) пластмасові або скляні кульки (бажано підбирати кульки з гладкою поверхнею, щоб пластилін не прилипав до них)(ми брали квасоля), вологі ганчірки .

Прийом ліплення: «Розминання».

Хід заняття:

— Подивись, який у мене кульку. Давай сховаємо його.

Візьміть невеликий кулька (бажано, щоб кулька і тісто були різного кольору) і на очах у дитини накрийте кулька носовою хусткою.

— Подивися, де кулька? Немає кульки! Куди ж він сховався?

Разом зніміть хустку.

— Ось кулька! Знайшовся! (пограйте так кілька разів)

Дайте дитині шматочок тіста і запропонуйте розім’яти його, пограти з ним.

Потім покажіть яскраві кульки і попросіть заховати їх у тісто. Коли кульки будуть заховані, запропонуйте малюкові знайти їх. Дію можна повторити кілька разів.

* Важливо закінчити гру з тестом до того, як дитина втомиться. Якщо ви помітили, що інтерес до гри ослаб, приберіть тісто. Відновити гру можна через 2-3 дні.

Заняття 4. Дістань предмет

Мета заняття: Продовжувати знайомити з тестом і його властивості; навчити розминати тісто пальцями і долонями обох рук; формувати інтерес до роботи з тестом; розвивати дрібну моторику.

Матеріал: Тісто, дрібні пластмасові іграшки з шоколадних яєць — бажано підбирати цільні (нерозбірні) іграшки з гладкою поверхнею, щоб пластилін не прилипав до них; можна трохи змастити іграшку маслом або парафіном, вологі ганчірки.

Прийом ліплення: «Розминання».

Хід заняття. Перед початком заняття замісити тісто і підберіть яскраві і барвисті предмети, невеликі за розміром: кульки, кубики. дрібні іграшки. каштани та ін

Натріть їх воском або парафіном або змастіть маслом, щоб тісто не прилипало. Не забувайте про розмір предметів: дуже дрібні предмети дитина може взяти в рот і вдавитися.

великий шматок тіста сховайте кілька іграшок або предметів так, щоб видно було лише частина тієї або іншої іграшки або предмета:

— Подивися, тут щось сховалося в тесті. Що це сховалося? Давай подивимося.

Почніть акуратно, не поспішаючи, з цікавістю діставати предмет, звільняючи його від тесту. Назвіть предмет, який дістали, уважно розгляньте його разом з дитиною. Потім запропонуйте малюку таким же чином витягти з тіста інші предмети.

Подібним способом можна на очах у дитини заховати предмети в тісто, потім запропонувати їм зробити те ж саме. Спочатку використовуйте для «пряток» предмети прості, з гладкими поверхнями. В кінці заняття запропонуйте протерти руки вологими ганчірочками.

Заняття 5. Погодуємо птахів

Мета заняття: Продовжувати знайомити з тестом і його властивості; навчити відщипувати маленькі шматочки тіста від великого шматка; формувати інтерес до роботи з тестом; розвивати дрібну моторику.

Матеріал: Тісто, піднос або підкладна дошка, вологі ганчірки, іграшкові птиці. Якщо іграшкових птахів немає, можна приготувати картинку із зображенням птахів.

Прийом ліплення: «Відщипування»

Хід заняття: Почніть заняття з гри. Покажіть іграшкових птахів, продемонструйте, як вони літають і стрибають. Запропонуйте погодувати їх крихтами. Почитайте вірші. Можна включити пісеньку про птахів, або звуки птахів. Дайте дитині невеликий шматочок тесту — це «хліб». Покажіть, як можна відщипувати від шматка маленькі шматочки — це «крихти». Запропонуйте малюкові відщипувати крихти і складати їх на піднос або дошку, щоб вийшло багато «крихт»

Короткий опис статті: розвиваючі заняття для дітей На сайті mam2mam мами діляться своїми секретами про планування і протікання вагітності, зміни в організмі вагітної жінки, харчування під час вагітності, про пологи, в т. ч. партнерських, грудному вигодовуванні, про дітей, їх розвитку і виховання, а також про рукоділля та творчості. вагітність, пологи, діти, рукоділля, харчування, календар вагітності, здоров’я, пологовий будинок, УЗД, сексуальні відносини, кесарів розтин, природні пологи, партнерські пологи, творчість, розвиток, скрапбукінг, кульковий пластилін, ліплення, аплікація, малювання, м’яка книжка, вальдорфська лялька, листівки, методики раннього розвитку, новорічні поробки, поробки, дитина, пальчикові ігри, розвиваючі заняття, грудне вигодовування, істерики, капризи, календар розвитку дитини, здоров’я, коліки, зуби, ігри

Джерело: Мама для мам: Заняття з ліплення для дітей від 1 року до 3 років

Також ви можете прочитати