Розвиваючі ігри для дитини. Ігри-заняття. Розвиток дитини. Виховання

27.08.2015

Ми ростемо! Ігри-заняття для дитини від 2 років 6 міс. до 3 років
Заняття з високою пірамідою «Вежа»

Мета. Вчити складати піраміду за заданим зразком, розвивати зорову пам’ять при підборі деталей. Матеріал. Висока піраміда (25-30 см) з багатьох деталей («Вежа», «Кремль» та ін) Хід заняття. Дорослий показує дитині іграшку і пропонує її розглянути. Зазначає, які деталі знаходяться в самому низу піраміди, в середній і верхній частинах. Якщо є малюнок іграшки, мама звертає увагу на зображення, відзначаючи деталі. У другій частині заняття пірамідка поетапно розбирається. Всі деталі послідовно виставляються в ряд. У третій частині мама пропонує малюкові послідовно нанизати деталі, збудовані ланцюжком. Дорослий допомагає, якщо дитя збивається в послідовності вибору деталей. Пірамідка порівнюється з зображенням. У четвертій частині заняття, якщо у малюка зберігається інтерес до гри, пропонується розібрати піраміду і зібрати так, як хоче дитина. Дорослий допомагає, якщо у дитини щось не виходить. Отримана модель, виконана за вибором деталей самою дитиною, яка розглядається, порівнюється з попереднім зразком. На наступних заняттях малюк буде діяти все більш і більш самостійно. Важливо навчити дитини діяти за інструкцією і за власним задумом. Такий тип занять розвиває аналітичні, конструктивні та творчі здібності дитини.

Заняття з трьома розбірними матрьошками

Мета. Вчити знаходити на прохання дорослого однакові предмети, але різні за величиною. Удосконалювати моторику пальців, координовані рухи рук. Навчитися поєднувати деталі іграшки по малюнку. Матеріал. Розписна матрьошка (висота 8-10 см), що вміщає ще дві розбірні матрьошки. Хід заняття. Мама пропонує малюкові самостійно розкрити матрьошку і дістати з неї іншу «сестрицю» поменше. Пропонує розглянути їх «вбрання», звертає увагу на необхідність поєднання частин по малюнку. Просить дитини розкрити другу матрьошку і дістати саму маленьку «сестрицю». Всі матрьошки шикуються «лінієчкою». Дорослий розкриває саму маленьку іграшку, закриває. Дитина повторює дії мами. Звертається увага на найменшу матрьошку: вона «розмовляє» більш тонким голосочком, для неї необхідні маленький стілець, чашка, ліжечко і т. п. Далі малюк розгортає кожну матрьошку, збирає і розбирає всю систему вкладаються предметів. При цьому дитина поєднує малюнок верхньої і нижньої частин кожної матрьошки. Якщо малюкові важко виконати завдання самостійно, мама допомагає йому. Варіанти. Аналогічні заняття можна провести з іншими тримісними іграшками. Новизна і ускладнення полягає у тому, що дитина діє з трьома розбірними матрьошками або іншими предметами-вкладишами (бочата, яйця і ін).

Заняття з предметами-«близнюками»

Мета. Вчити знаходити на прохання дорослого ідентичні предмети, розвивати зорову пам’ять, уяву. Удосконалювати вміння слідувати поставленим завданням, не відволікатися при її виконанні. Матеріал. Іграшки (машинки, ляльки, пірамідки, м’ячі, кульки, кубики, кільця, стрічки, грибки тощо). Хід заняття. Мама підбирає пари іграшок (предметів) абсолютно ідентичних – «близнюків». Іграшки діляться навпіл. Одна половина виставляється на дитячий столик (табурет, тумбочку, стілець тощо), інша забирається в «чудесний мішечок» (красиву наволочку- 40×40 см²). Перш, ніж покласти частину іграшок в мішечок, мама і малюк розглядають кожен предмет, називають, відзначають особливості. Потім дитина опускає руку в мішечок і дістає перший-ліпший предмет, називає. Мама, пропонує вибрати з усіх лежать на столику точно такий же. Поки малюк підбирає ідентичну іграшку, дорослий ховає його іграшку, спонукаючи діяти по пам’яті. Якщо дитина може, мама показує іграшку здалеку, називає його, тим самим, спонукаючи до дії. Коли дитина принесе іграшку, дорослий каже: «Давай подивися, чи таку іграшку ти приніс?» Предмети розташовуються поруч. Точно так само по черзі підбираються пари всіх інших іграшок. Мама вчить їх порівнювати. В кінці заняття малюк грає з підібраними предметами за своїм задумом. На наступних заняттях цього типу дорослий пропонує дитині більш ускладнений вибір, у залежності від індивідуальних показників розвитку. Так, наприклад, можна вибирати предмети не ідентичні, а схожі, різної величини та кольору.

Заняття з кільцями, що чергуються за кольором

Мета. Вчити збирати пірамідку з 4-5 кілець, чергуючи їх за кольором. Матеріал. Дві пірамідки червоного і зеленого кольорів з кільцями одного розміру. Кожна пірамідка складається з 4-5 кілець. Високий стрижень для нанизування кілець (23-25 см). Хід заняття. Мама пропонує малюкові пограти з червоною і зеленою пірамідками. Дитина знімає кільця з обох пірамід. Мама змішує кільця на середині столу. Потім пропонує зібрати спочатку червону пірамідку, потім — зелену. Далі дитині пропонується високий стрижень. «Ми зробимо з тобою з двох пірамідок одну, різнокольоровий. Подивися, одне колечко червоне, інше-зелене опускаю на паличку, беру колечко з червоною, зеленою пірамідки. А ти зумієш?» — говорить дорослий, показуючи як виконати завдання. Мама звертає увагу на високу, різнокольорову піраміду, підкреслює, що колечка зібрані в порядку черговості, тому вона вийшла різнобарвна. Потім дорослий вчить малюка збирати високу піраміду, відбираючи по черзі колечка двох кольорів. Варіанти. Дитина спочатку викладає деталі, чергуючи за кольором, а потім, послідовно беручи їх, нанизує на стрижень. Надалі малюк виконує завдання без опори на цей автодидактический прийом[1]. Аналогічно проводиться заняття по складанню пірамід за принципом чергування з орієнтуванням на величину і форму деталей (піраміди з кубиків, кульок, кілець та ін).

Заняття з кубиками

Мета. Продовжувати ознайомлення з квітами спектра (червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий). Вчити знаходити предмети за кольором. Запам’ятовувати назви не тільки основних кольорів (червоний, жовтий, синій), але і їх складових (оранжевий, зелений, фіолетовий). Розвивати колірний зір при дій з предметами всіх квітів спектру. Матеріал. Кубики (сторона 5-6 см²) — 6 шт. Шість сторін кожного кубика обклеюються кольоровим папером, таким чином, щоб кожна сторона фігури була пофарбована в один з кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, синій, фіолетовий. Коробочка, що вміщає 6 кубиків, у два ряди по три. Хід занять. Дорослий показує малюкові спочатку один кубик. «Цей кубик не простий, а кумедний! Дивись, які в нього гарні сторони. Ця сторона — червона, ця — зелена, ця — жовта!» -пояснює мама, повертаючи кубик. Потім показується, що всі шість кубів володіють такими ж особливостями. Далі заняття розгортається в залежності від поставлених завдань. Гра з кубиками має багато варіантів. 1) Дорослий звертає увагу дитини на кольори спектру, називає їх. Кубики викладаються ланцюжком, повернені однієї із сторін певного кольору. Таким чином, малюк бачить перед собою, дивлячись на куби зверху, «смужку» квітка спектру. Наприклад, мама і дитина збудували «смужку» помаранчевого кольору. Дорослий проводить рукою вздовж кубиків і каже: «Помаранчевий». Просить дитини повторити. Ситуація обігрується читанням рифмовочек, порівняльними характеристиками, відповідями на питання: «Що буває такого ж кольору?» (апельсин, лисичка та ін). Точно так само мама і малюк діють з кожної «смужечкою» певного кольору. Рифмовочки Червоний. Червоний колір горить як жар,

У мене такий же куля! або Яскраво-червоний гребінець,

Здрастуй, Петя-Півник! Помаранчевий. Цей колір такий, як сонце,

Подивися, малюк, у віконце! або Цей колір, морквини стиглої,

Почастуємо зайчаток сміливих! Жовтий Жовті: курчатка — Спритні хлопці! або Яскраво-жовтий Колобок,

Покажи рум’яний бік! Зелений Якого кольору трава?

— Зелена-муравка! або Ось зелений огірок!

Скажімо, малий-молодець! Синій. Синя птиця в казці живе,

Дзвінкі пісеньки співає дітям! або Яскраво-сині квіточки: Незабудки, василечки! Фіолетовий. Фіолетовою фіалку холодно в лісі,

Я сонячний промінь в долоньках їй несу! Варіанти. Можна вибудувати кубики по вертикалі – «вежу», дотримуючись ті ж умови гри. У цьому випадку бажано поставити її на середину столу і разом з дитиною обійти навколо, відзначаючи колір кожної сторони.

  1. Дорослий вчить дитини укладати кубики в коробочку в два ряди по 3 штуки, орієнтуючись на певний колір. Малюк робить «килимки» (червоний, помаранчевий, жовтий і т. д.). На кожен килимок укладаються якісь мозаїчні прикраси, расцвечивая килимок.
  2. Дорослий вчить дитини чергувати куби за кольором. Виконуються килимки малюнком «в шашечку». Мама вчить дитини чергувати предмети, орієнтуючись на їх колір, а також підбирати поєднання кольорів теплих і холодних тонів. При цьому розвивається сенсорна пам’ять, вміння утримувати в голові поставлене завдання від початку до кінця.
  3. Дорослий вчить дитини викладати кубики кольоровими доріжками, чергуючи їх за кольором. Килимки малюнком «в смужку».
  4. Дорослий показує, як можна зробити «килимок» різнобарвний, підібравши всі кольори спектра, закладені в конструкцій даного матеріалу.
  5. Малюк грає з кубиками за своїм задумом. Дорослий називає кольору сторін, хвалить, якщо дитина називає їх сам.

Примітка: дитина поступово запам’ятовує назви різних кольорів, але це не є обов’язковим завданням.

Заняття з площинними геометричними фігурами

«Хто-хто в будиночку живе?» Мета. Познайомити дитини з площинними геометричними фігурами: квадрат, коло, овал, трикутник, прямокутник. Вчити знаходити названий предмет, орієнтуючись на його форму. Матеріал. Картонні картки (10×10 см) з фігурними вирізами і різними зображеннями. Виготовлення карток. На кожній картці акуратно вирізати фігурні «віконця». Наприклад, на одній — у формі квадрата, на іншій — кола, на третій — трикутника, на четвертій — овалу, на п’ятій — прямокутника. Утворилися «віконця» необхідно обклеїти прозорим папером (або скотчем) із зворотного боку. Вирізані геометричні фігури (квадрат, коло, трикутник і т. д.), послужать вкладишами, які поміщаються в отримані свого роду пазли, але розмір всіх сторін фігури повинен бути приблизно на 1,5-2 см менше розміру «віконця». На кожній фігурі малюється або наклеюється зайчик, собачка, котик і т. д. Геометричні фігури вкладаються у відповідні «віконця» зображенням вниз. Хід заняття. Мама знайомить малюка з посібником, показує картки з фігурними віконцями: «За кожним віконцем живуть наші друзі!» Дорослий повертає картку і за прозорою поверхнею дитина бачить зображення одного з персонажів, наприклад, зайчика на кружечку і т. д. Коли картку перевертають іншою стороною, значить, собачка або зайчик «сховалися», «пішли в будиночок». Мама дає можливість дитині розглянути картки, фігурні «віконця»-пазли і фігурні вкладиші. Підкреслюється, що кожен персонаж має свій будиночок, своє віконце. Потім дорослий розігрує сценку поїздки в гості до тваринками. Мама запитує малюка, до кого вони поїдуть і нагадує, що будиночок їх обранця має, характерне віконечко. Малюк стукає у відповідне віконце: «Тук-тук! Тут Мурка живе?» і якщо дитина вибрав віконце правильно, то персонаж відповідає звукоподражанием (виконується дорослим), картка повертається і дитини «зустрічає» собачка, кішка, півник та ін. Далі заняття розгортається ситуативно – малюк може прочитати віршик, заспівати пісеньку, щось розповісти. Дорослий включається в гру з дитиною, може використовувати фольклор. Наприклад, Зайчик. Зайчик біленький сидить

І вухами ворушить. Собачка. Ось собачка Жучка-Хвостик закорючкой. Півник. Півник, півник — Золотий Гребінець! Кішка. Кішка на віконці

Пташок стереже. Качечка. Качечка в сережках

Пісеньку співає:

«Кря-кря!»

Завтра дощик з ранку. Коли малюк «поспілкується» з яким-небудь своїм обранцем, побуває в гостях», картка відкладається зображенням вниз. Далі кожна картка обігрується аналогічно. Варіанти. Всі геометричні фігури зібрані разом на середині столу. Дорослий просить дитину показати круг, квадрат, трикутник та ін Потім всі фігури перевертають зображенням вгору: всі звірята вийшли на прогулянку, слід поговорити про кожного персонажа. В кінці розігрується сценка повернення «додому». Друзі забули, хто в якому будиночку живе. Малюк самостійно чи з допомогою дорослого «розводить» тваринок за «будиночків». Якщо дитина зробив правильний вибір, площинна геометрична фігура щільно лягає в пазл, а на зворотному боці з’являється чітке зображення. Якщо сталася помилка, відбувається все навпаки («Це не мій будиночок!»). Далі йде пошук з орієнтуванням на одну з площинних геометричних фігур.

Заняття з порожніми предметами різних форм

Мета. Продовжувати знайомити з різними властивостями порожнистих предметів шляхом складання башточки з однакових за формою та кольором, але різних за величиною деталей. Матеріал. Три порожнистих куба і три порожнистих циліндра, відрізняються за величиною на 2-3 див. Хід заняття. Дорослий показує, що y дитини є кубики і циліндри, пропонує побудувати з них башточки, спочатку з кубиків. Дорослий показує зразок на своєму матеріалі. Потім спонукає малюка вибрати кубики з усього безлічі предметів. Далі складається башточка з кубів трьох розмірів у співвідношенні величин «великий-поменше-маленький». У другій частині заняття дитина будує башточки з порожнистих циліндрів трьох величин. Мама звертає увагу на дві різні башти, пропонує їх розглянути і порівняти. В кінці заняття малюк розбирає башточки, вкладаючи меншу деталь у велику. У результаті виходить три вкладених один в іншій кубика і три вкладених циліндра. Варіанти. На наступних заняттях, після складання башточок з однакових предметів, дорослий пропонує побудувати їх з двох різних деталей. На заняттях можна використовувати інші поєднання фігур, наприклад: циліндри і конуси, конуси і куби і т. д.

Заняття на чергування предметів за формою

Мета. Вчити виконувати найпростішу послідовність дій з предметами, орієнтуючись на їх форму, чергуючи заданим чином. Розвивати уяву, пам’ять, образне мислення. Матеріал. Циліндри–«стовпчики» (7-10 шт.), паралелограми–«цеглинки» (7-10 шт.) одного кольору. Качки, курочки, курчата, гусенята і т. п. — іграшки середніх розмірів (7-10 см), пластмасові, дерев’яні або гумові. Хід заняття. У присутності дитини робиться експозиція. Мама звертає його увагу на стовпчики і цеглинки, що лежать на середині столу. «З цеглинок і стовпчиків зробимо парканчик для каченят, щоб вони не розбігалися по двору»,- пропонує дорослий і демонструє принцип чергування предметів: спочатку стовпчик, потім цеглинка, потім знову стовпчик і т.д. Мама попереджає можливі помилки: не можна ставити рядим два стовпчика або цеглинки — такий парканчик легко розсунути і втекти (демонструє, як каченя розштовхує носом два цеглинки в місці їх з’єднання і тікає). «Нам потрібен міцний парканчик»,- каже дорослий і ще раз показує, як його будувати. Потім малюк діє самостійно. Мама продовжує показувати дії на своєму матеріалі, спонукаючи дитини до наслідування, допомагає малюкові закінчити частина парканчика, в одному місці ставить поруч дві цеглинки — це вхід. Коли будівництво буде виконана, дорослий пропонує малюкові «загнати» каченят за парканчик, «нагодувати», «напоїти» з коритця. Далі гра розгортається ситуативно. Дорослий спонукає дитини до імітації голосів птахів, розігруються забавні ситуації: каченята збираються зграйкою або шикуються один за одним і т. п. Варіанти. Дитина може діяти з предметами одного кольору, але різної форми, чергуючи кубики і цеглинки, призми і циліндри і т. п. Можна придумувати інші сюжети з урахуванням досвіду ознайомлення дітей з оточуючим.

Заняття з іграшками і картинками

Мета. Продовжувати розвивати образне мислення і вчити співвідносити предмети з їх зображенням. Матеріал. Картинки (8х12 см), на яких зображені іграшки (м’яч, лялька, зайчик, каченя тощо), такі ж, не обов’язково однакові, іграшки розставлені по кімнаті. Хід заняття. Дорослий пропонує дитині взяти одну картинку, потім другу, третю і сказати, що на ній намальовано. Потім на прохання мами малюк знаходить такі ж предмети, які намальовані на всіх картинках. Якщо йому важко знайти іграшки в кімнаті, дорослий має всі предмети на столі, і дитина підбирає їх, дивлячись на картинки. В кінці заняття організовуються ігри з предметами й іграшками, які малюк підібрав по картинках.

Заняття з кольоровими хусточками

Мета. Розвивати тонкість зорового сприйняття, вміння ідентифікувати предмети по деталях малюнка. Матеріал. Кольорові з набивним малюнком серветочки (шматки), підібрані в парному поєднанні п’яти-шести зразків. Сюжетні іграшки (5-6 шт.), наприклад, лялька, собачка, свинка, мавпочка і ін Хід заняття. Мама пропонує малюкові нарядити своїх друзів. Вони зав’язують на кожній іграшці «фартушок», тобто один з п’яти різних клаптів. Друга пара таких же клаптиків залишається у граючих. Мама обігрує ситуацію радості друзів, тому що малюк подарував кожному свій фартушок. У другій частині заняття дорослий пропонує подарувати друзям і хусточки, які підбираються до фартучкам такого ж забарвлення. Малюк самостійно підбирає хусточки, ідентифікуючи клапті тканин. Якщо він помиляється, іграшки відмовляються їх брати: «Це не мій платочек». Далі гра розгортається за задумом дитини. Примітка: багато посібники батьки можуть зробити своїми руками. У продажу є різноманітні матеріали, які слід підібрати за аналогією. Посібники для ігор-занять, виконані своїми руками будуть для малюка ще більш привабливими.

[1]Автодидактический прийом – самообучающий прийом, закладений в конструкції самого ігрового предмета. Наприклад, пірамідка на конусі, в якій отвору кілець мають різну величину. І тому, провести маленьке кільце до основи піраміди не представляється можливим.

На рубежі першого і другого півріччя (4-6 місяців) в житті малюка відбувається важлива подія – з’являється цілеспрямоване схоплювання і утримання предметів.


  • Світ чисел

    Незважаючи на те, що з брязкальцями виросли багато поколінь дітей, відомості про цих іграшках досить поверхневі, і багато в чому складаються з помилок.

  • Шлях у країну книг. Від слухача — до читача

    Дітей, які не люблять, коли їм читають, не буває.

  • Короткий опис статті: розвиваючі заняття для дітей Ми ростемо! Ігри-заняття для дитини від 2 років 6 міс. до 3 років гри, дитина, малюк, розвиваючі іграшки, заняття, розвиток дитини

    Джерело: Розвиваючі ігри для дитини. Ігри-заняття. Розвиток дитини. Виховання дитини

    Також ви можете прочитати